Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
Coffee with the Headmaster-2nd parents 8:30 am
Coffee with the Headmaster-2nd parents
Oct 2 @ 8:30 am – 9:30 am
Coffee with the Headmaster-2nd parents
Girls Field Hockey Practice 3:30 pm
Girls Field Hockey Practice
Oct 2 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Girls Field Hockey Practice
Boys Soccer vs. Tandem 4:30 pm
Boys Soccer vs. Tandem @ Tandem Friends School
Oct 2 @ 4:30 pm – 5:30 pm
Boys Soccer vs. Tandem
3
Middle of the marking period 8:20 am
Middle of the marking period
Oct 3 @ 8:20 am – 3:15 pm
Middle of the marking period
Wednesday Assembly 8:30 am
Wednesday Assembly
Oct 3 @ 8:30 am – 9:00 am
Wednesday Assembly
JK & K to Grelen 9:00 am
JK & K to Grelen
Oct 3 @ 9:00 am – 12:00 pm
JK & K to Grelen
Cross Country Practice 3:30 pm
Cross Country Practice
Oct 3 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Cross Country Practice
4
Coffee with the Headmaster-3rd parents 8:30 am
Coffee with the Headmaster-3rd parents
Oct 4 @ 8:30 am – 9:30 am
Coffee with the Headmaster-3rd parents
Boys Soccer vs. STAB 4:00 pm
Boys Soccer vs. STAB @ Soccer Field
Oct 4 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Boys Soccer vs. STAB
Girls Field Hockey vs. STAB 4:00 pm
Girls Field Hockey vs. STAB @ St. Anne's Belfield School
Oct 4 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Girls Field Hockey vs. STAB
5
Golf Tournament 8:30 am
Golf Tournament
Oct 5 @ 8:30 am – 4:00 pm
Golf Tournament
Engineering Club 5th-8th 2:30 pm
Engineering Club 5th-8th
Oct 5 @ 2:30 pm – 3:45 pm
Engineering Club 5th-8th
XC Meet with FUMA 4:30 pm
XC Meet with FUMA @ Fork Union Military Academy
Oct 5 @ 4:30 pm – 5:30 pm
XC Meet with FUMA
6
7
8
Columbus Day 8:20 am
Columbus Day
Oct 8 @ 8:20 am – 3:15 pm
Columbus Day
9
Coffee with the Headmaster-4th parents 8:30 am
Coffee with the Headmaster-4th parents
Oct 9 @ 8:30 am – 9:30 am
Coffee with the Headmaster-4th parents
Boys Soccer Practice 3:30 pm
Boys Soccer Practice
Oct 9 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Boys Soccer Practice
Girls Field Hockey vs. Walker Grant 4:30 pm
Girls Field Hockey vs. Walker Grant @ Field Hockey/Lacrosse Field
Oct 9 @ 4:30 pm – 5:30 pm
Girls Field Hockey vs. Walker Grant
10
Wednesday Assembly-SLC Speeches 8:30 am
Wednesday Assembly-SLC Speeches
Oct 10 @ 8:30 am – 9:00 am
Wednesday Assembly-SLC Speeches
Cross Country Practice 3:30 pm
Cross Country Practice
Oct 10 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Cross Country Practice
11
Girls Field Hockey Practice-CANCELLED 3:30 pm
Girls Field Hockey Practice-CANCELLED
Oct 11 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Girls Field Hockey Practice-CANCELLED
Boys Soccer vs. Epiphany-CANCELLED 4:00 pm
Boys Soccer vs. Epiphany-CANCELLED @ Soccer Field
Oct 11 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Boys Soccer vs. Epiphany-CANCELLED
12
Engineering Club 5th-8th 2:30 pm
Engineering Club 5th-8th
Oct 12 @ 2:30 pm – 3:45 pm
Engineering Club 5th-8th
13
14
15
Book Fair 8:30 am
Book Fair
Oct 15 @ 8:30 am – 3:15 pm
Book Fair
5th Grade to Montpeiler 8:45 am
5th Grade to Montpeiler
Oct 15 @ 8:45 am – 2:30 pm
5th Grade to Montpeiler
16
Book Fair 8:30 am
Book Fair
Oct 16 @ 8:30 am – 3:15 pm
Book Fair
Coffee with the Headmaster-5th parents 8:30 am
Coffee with the Headmaster-5th parents
Oct 16 @ 8:30 am – 9:30 am
Coffee with the Headmaster-5th parents
Boys Soccer Practice 3:30 pm
Boys Soccer Practice
Oct 16 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Boys Soccer Practice
Girls FH Practice 3:30 pm
Girls FH Practice
Oct 16 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Girls FH Practice
17
4th Grade Play 8:30 am
4th Grade Play
Oct 17 @ 8:30 am – 9:00 am
4th Grade Play
Book Fair 8:30 am
Book Fair
Oct 17 @ 8:30 am – 3:15 pm
Book Fair
K & JK to Liberty Mills Pumpkin Patch 9:00 am
K & JK to Liberty Mills Pumpkin Patch
Oct 17 @ 9:00 am – 12:00 pm
K & JK to Liberty Mills Pumpkin Patch
7th Grade Play Practice 3:30 pm
7th Grade Play Practice
Oct 17 @ 3:30 pm – 5:15 pm
7th Grade Play Practice
GMS XC Meet -Darden Towe (A) 4:30 pm
GMS XC Meet -Darden Towe (A)
Oct 17 @ 4:30 pm – 5:30 pm
GMS XC Meet -Darden Towe (A)
18
Book Fair 8:30 am
Book Fair
Oct 18 @ 8:30 am – 3:15 pm
Book Fair
Parent Teacher Conf 12:00 pm
Parent Teacher Conf
Oct 18 @ 12:00 pm – 7:00 pm
Parent Teacher Conf
19
Book Fair 8:30 am
Book Fair
Oct 19 @ 8:30 am – 3:15 pm
Book Fair
Engineering Club 5th-8th 2:30 pm
Engineering Club 5th-8th
Oct 19 @ 2:30 pm – 3:45 pm
Engineering Club 5th-8th
20
21
22
7th Grade Play Practice 3:30 pm
7th Grade Play Practice
Oct 22 @ 3:30 pm – 5:15 pm
7th Grade Play Practice
23
Coffee with the Headmaster-6th parents 8:30 am
Coffee with the Headmaster-6th parents
Oct 23 @ 8:30 am – 9:30 am
Coffee with the Headmaster-6th parents
5th Grade to Miller School 10:00 am
5th Grade to Miller School
Oct 23 @ 10:00 am – 3:00 pm
5th Grade to Miller School
Boys Soccer vs. STAB 4:00 pm
Boys Soccer vs. STAB @ STAB
Oct 23 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Boys Soccer vs. STAB
Girls Field Hockey vs. STAB 4:00 pm
Girls Field Hockey vs. STAB @ Field Hockey/Lacrosse Field
Oct 23 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Girls Field Hockey vs. STAB
24
Kindergarten Play 8:30 am
Kindergarten Play
Oct 24 @ 8:30 am – 9:00 am
Kindergarten Play
7th Grade Play Practice 3:30 pm
7th Grade Play Practice
Oct 24 @ 3:30 pm – 5:15 pm
7th Grade Play Practice
Cross Country Practice 3:30 pm
Cross Country Practice
Oct 24 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Cross Country Practice
SSAT Prep-Verbal/Reading 3:30 pm
SSAT Prep-Verbal/Reading
Oct 24 @ 3:30 pm – 5:00 pm
SSAT Prep-Verbal/Reading
25
2nd Grade to Wayne Theater 8:30 am
2nd Grade to Wayne Theater
Oct 25 @ 8:30 am – 2:30 pm
2nd Grade to Wayne Theater
1st grade to Sarah’s Pumpkin Patch 8:35 am
1st grade to Sarah’s Pumpkin Patch
Oct 25 @ 8:35 am – 11:30 am
1st grade to Sarah’s Pumpkin Patch
Girls FH vs. Holy Cross 4:00 pm
Girls FH vs. Holy Cross @ Holy Cross
Oct 25 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Girls FH vs. Holy Cross
Boys Soccer vs. Tandem 4:30 pm
Boys Soccer vs. Tandem @ Soccer Field
Oct 25 @ 4:30 pm – 5:30 pm
Boys Soccer vs. Tandem
26
Partner Day-Buddy Read 8:30 am
Partner Day-Buddy Read
Oct 26 @ 8:30 am – 8:55 am
Partner Day-Buddy Read
2nd & 3rd to Dogwood 10:15 am
2nd & 3rd to Dogwood
Oct 26 @ 10:15 am – 10:45 am
2nd & 3rd to Dogwood
Engineering Club 5th-8th 2:30 pm
Engineering Club 5th-8th
Oct 26 @ 2:30 pm – 3:45 pm
Engineering Club 5th-8th
SSAT Prep-Math 2:30 pm
SSAT Prep-Math
Oct 26 @ 2:30 pm – 4:00 pm
SSAT Prep-Math
27
28
29
4th Grade to Frontier Culture 8:45 am
4th Grade to Frontier Culture
Oct 29 @ 8:45 am – 2:30 pm
4th Grade to Frontier Culture
7th Grade Play Practice 3:30 pm
7th Grade Play Practice
Oct 29 @ 3:30 pm – 5:15 pm
7th Grade Play Practice
GMS XC vs. FA (H) 4:30 pm
GMS XC vs. FA (H)
Oct 29 @ 4:30 pm – 7:59 pm
GMS XC vs. FA (H)
30
3rd Grade to Virginia Historical Society 9:30 am
3rd Grade to Virginia Historical Society
Oct 30 @ 9:30 am – 3:00 pm
3rd Grade to Virginia Historical Society
Girls FH vs. Holy Cross 4:00 pm
Girls FH vs. Holy Cross @ Field Hockey/Lacrosse Field
Oct 30 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Girls FH vs. Holy Cross
Boys Soccer vs. Epiphany 4:15 pm
Boys Soccer vs. Epiphany @ Epiphany Catholic School
Oct 30 @ 4:15 pm – 5:15 pm
Boys Soccer vs. Epiphany
31
Halloween Parade 1:50 pm
Halloween Parade
Oct 31 @ 1:50 pm – 3:15 pm
Halloween Parade
Cross Country Practice 3:30 pm
Cross Country Practice
Oct 31 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Cross Country Practice