Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1
2
No School-Easter Break 8:20 am
No School-Easter Break
Apr 2 @ 8:20 am – 3:15 pm
No School-Easter Break
3
Girls Soccer vs. Wakefield School 4:00 pm
Girls Soccer vs. Wakefield School @ Soccer Field
Apr 3 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Girls Soccer vs. Wakefield School
Boys Lacrosse vs. Culpeper Lacrosse 4:30 pm
Boys Lacrosse vs. Culpeper Lacrosse @ Field Hockey/Lacrosse Field
Apr 3 @ 4:30 pm – 5:30 pm
Boys Lacrosse vs. Culpeper Lacrosse
4
Wednesday Assembly-8th Grade Speeches 8:30 am
Wednesday Assembly-8th Grade Speeches
Apr 4 @ 8:30 am – 8:55 am
Wednesday Assembly-8th Grade Speeches
Mountain Bike Club 3:30 pm
Mountain Bike Club
Apr 4 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Mountain Bike Club
Tennis Club 3:45 pm
Tennis Club
Apr 4 @ 3:45 pm – 5:00 pm
Tennis Club
5
6th Grade Canoe Trip 8:30 am
6th Grade Canoe Trip
Apr 5 @ 8:30 am – 2:45 pm
6th Grade Canoe Trip
Boys Lacrosse Practice 3:30 pm
Boys Lacrosse Practice
Apr 5 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Boys Lacrosse Practice
Girls Soccer Practice 3:30 pm
Girls Soccer Practice
Apr 5 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Girls Soccer Practice
6
Special Assembly-Art Guy 8:30 am
Special Assembly-Art Guy
Apr 6 @ 8:30 am – 9:00 am
Special Assembly-Art Guy
Engineering Club 2:30 pm
Engineering Club
Apr 6 @ 2:30 pm – 3:45 pm
Engineering Club
Garden Club 2:30 pm
Garden Club
Apr 6 @ 2:30 pm – 3:45 pm
Garden Club
TKD 2:30 pm
TKD
Apr 6 @ 2:30 pm – 3:45 pm
TKD
Bake Off-Upper School 2:45 pm
Bake Off-Upper School
Apr 6 @ 2:45 pm – 4:15 pm
Bake Off-Upper School
7
8
9
10
4th Grade to St Thomas Pre-School 9:20 am
4th Grade to St Thomas Pre-School
Apr 10 @ 9:20 am – 10:10 am
4th Grade to St Thomas Pre-School
Girls Soccer vs. STAB 4:00 pm
Girls Soccer vs. STAB @ STAB
Apr 10 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Girls Soccer vs. STAB
Boys Lacrosse vs. Culp. Lacrosse Associ. 4:30 pm
Boys Lacrosse vs. Culp. Lacrosse Associ.
Apr 10 @ 4:30 pm – 5:30 pm
Boys Lacrosse vs. Culp. Lacrosse Associ.
11
1st Grade Play 8:30 am
1st Grade Play
Apr 11 @ 8:30 am – 8:55 am
1st Grade Play
Girls Lacrosse Practice 3:30 pm
Girls Lacrosse Practice
Apr 11 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Girls Lacrosse Practice
Mountain Bike Club 3:30 pm
Mountain Bike Club
Apr 11 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Mountain Bike Club
Tennis Club 3:45 pm
Tennis Club
Apr 11 @ 3:45 pm – 5:00 pm
Tennis Club
12
1st Gade to Orange County Head Start 9:45 am
1st Gade to Orange County Head Start
Apr 12 @ 9:45 am – 10:45 am
1st Gade to Orange County Head Start
Boys Lacrosse vs. STAB 4:00 pm
Boys Lacrosse vs. STAB @ STAB
Apr 12 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Boys Lacrosse vs. STAB
Girls Soccer vs. Tandem 4:30 pm
Girls Soccer vs. Tandem @ Soccer Field
Apr 12 @ 4:30 pm – 5:30 pm
Girls Soccer vs. Tandem
13
Name that Book 1:40 pm
Name that Book
Apr 13 @ 1:40 pm – 2:25 pm
Name that Book
8th Grade Play Practice 2:30 pm
8th Grade Play Practice
Apr 13 @ 2:30 pm – 4:00 pm
8th Grade Play Practice
Engineering Club 2:30 pm
Engineering Club
Apr 13 @ 2:30 pm – 3:45 pm
Engineering Club
Garden Club 2:30 pm
Garden Club
Apr 13 @ 2:30 pm – 3:45 pm
Garden Club
TKD 2:30 pm
TKD
Apr 13 @ 2:30 pm – 3:45 pm
TKD
14
15
16
8th Grade Play Practice 3:30 pm
8th Grade Play Practice
Apr 16 @ 3:30 pm – 5:15 pm
8th Grade Play Practice
4-H use gym-camp counsler training 6:30 pm
4-H use gym-camp counsler training
Apr 16 @ 6:30 pm – Apr 16 @ 8:30 pm
4-H use gym-camp counsler training
17
Girls Soccer vs. Charlottesville Waldorf 4:00 pm
Girls Soccer vs. Charlottesville Waldorf @ Soccer Field
Apr 17 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Girls Soccer vs. Charlottesville Waldorf
Boys Lacrosse vs. Epiphany 4:30 pm
Boys Lacrosse vs. Epiphany @ Epiphany Catholic School
Apr 17 @ 4:30 pm – 5:30 pm
Boys Lacrosse vs. Epiphany
18
Wednesday Assembly-8th Grade Speeches 8:30 am
Wednesday Assembly-8th Grade Speeches
Apr 18 @ 8:30 am – 8:55 am
Wednesday Assembly-8th Grade Speeches
8th Grade Play Practice 3:30 pm
8th Grade Play Practice
Apr 18 @ 3:30 pm – 5:15 pm
8th Grade Play Practice
Girls Lacrosse Clinic 3:30 pm
Girls Lacrosse Clinic
Apr 18 @ 3:30 pm – 4:30 pm
Girls Lacrosse Clinic
Mountain Bike Club 3:30 pm
Mountain Bike Club
Apr 18 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Mountain Bike Club
Tennis Club 3:45 pm
Tennis Club
Apr 18 @ 3:45 pm – 5:00 pm
Tennis Club
19
K to Bonnie Plant & American Color 9:00 am
K to Bonnie Plant & American Color
Apr 19 @ 9:00 am – 12:00 pm
K to Bonnie Plant & American Color
Paint with Anissa 3:30 pm
Paint with Anissa
Apr 19 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Paint with Anissa
Boys Lacrosse vs. FA 4:00 pm
Boys Lacrosse vs. FA @ Fredericksburg Academy
Apr 19 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Boys Lacrosse vs. FA
Girls Soccer vs. FA 4:00 pm
Girls Soccer vs. FA @ Fredericksburg Academy
Apr 19 @ 4:00 pm – 5:00 pm
Girls Soccer vs. FA
20
2nd & 3rd to Dogwood 10:00 am
2nd & 3rd to Dogwood
Apr 20 @ 10:00 am – 10:30 am
2nd & 3rd to Dogwood
Chinese Acrobats-Special Assembly 1:30 pm
Chinese Acrobats-Special Assembly
Apr 20 @ 1:30 pm – 2:30 pm
Chinese Acrobats-Special Assembly
5th-8th Fiesta 2:30 pm
5th-8th Fiesta
Apr 20 @ 2:30 pm – 4:00 pm
5th-8th Fiesta
Engineering Club 2:30 pm
Engineering Club
Apr 20 @ 2:30 pm – 3:45 pm
Engineering Club
Garden Club 2:30 pm
Garden Club
Apr 20 @ 2:30 pm – 3:45 pm
Garden Club
TKD 2:30 pm
TKD
Apr 20 @ 2:30 pm – 3:45 pm
TKD
21
22
23
8th Grade Play Practice 3:30 pm
8th Grade Play Practice
Apr 23 @ 3:30 pm – 5:15 pm
8th Grade Play Practice
24
1st Grade to Ferry Farm & Kenmore 8:45 am
1st Grade to Ferry Farm & Kenmore
Apr 24 @ 8:45 am – 2:45 pm
1st Grade to Ferry Farm & Kenmore
Boys Lacrosse Practice 3:30 pm
Boys Lacrosse Practice
Apr 24 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Boys Lacrosse Practice
Girls Soccer Practice 3:30 pm
Girls Soccer Practice
Apr 24 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Girls Soccer Practice
25
K to Orange County Animal Shelter 9:45 am
K to Orange County Animal Shelter
Apr 25 @ 9:45 am – 11:45 am
K to Orange County Animal Shelter
6th Grade Play 1:35 pm
6th Grade Play
Apr 25 @ 1:35 pm – 2:35 pm
6th Grade Play
Mountain Bike Club 3:30 pm
Mountain Bike Club
Apr 25 @ 3:30 pm – 5:00 pm
Mountain Bike Club
Tennis Club 3:45 pm
Tennis Club
Apr 25 @ 3:45 pm – 5:00 pm
Tennis Club
26
3rd Grade to Montpieler 8:45 am
3rd Grade to Montpieler
Apr 26 @ 8:45 am – 1:45 pm
3rd Grade to Montpieler
Girls Soccer vs. Tandem 4:30 pm
Girls Soccer vs. Tandem @ Tandem Friends School
Apr 26 @ 4:30 pm – 5:30 pm
Girls Soccer vs. Tandem
27
Let’s Change the World-Community Service 8:30 am
Let’s Change the World-Community Service
Apr 27 @ 8:30 am – 3:15 pm
Let’s Change the World-Community Service
Partner Day-Earth Day 8:30 am
Partner Day-Earth Day
Apr 27 @ 8:30 am – 8:50 am
Partner Day-Earth Day
6th Grade to Fralin Museum 9:00 am
6th Grade to Fralin Museum
Apr 27 @ 9:00 am – 1:00 pm
6th Grade to Fralin Museum
8th Grade Play Practice 2:30 pm
8th Grade Play Practice
Apr 27 @ 2:30 pm – 4:00 pm
8th Grade Play Practice
Engineering Club 2:30 pm
Engineering Club
Apr 27 @ 2:30 pm – 3:45 pm
Engineering Club
Garden Club 2:30 pm
Garden Club
Apr 27 @ 2:30 pm – 3:45 pm
Garden Club
TKD 2:30 pm
TKD
Apr 27 @ 2:30 pm – 3:45 pm
TKD
28
29
30
Teacher Appreciation Week (for us) 8:00 am
Teacher Appreciation Week (for us)
Apr 30 @ 8:00 am – 3:15 pm
Teacher Appreciation Week (for us)
8th Grade Play Practice 3:30 pm
8th Grade Play Practice
Apr 30 @ 3:30 pm – 5:15 pm
8th Grade Play Practice